Projekta “Vienoti abos Daugavas krastos” dalībnieki iepazīst Jēkabpils novada biedrības.

28. aprīlī, Biedrība “Lauku partnerība Sēlija” organizēja pieredzes apmaiņas braucienu “Abos Daugavas krastos”, kas bija viena no aktivitātēm biedrības projektā “Vienoti abos Daugavas krastos” (Nr. 2024.LV/NVOF/MIC/016).

Lai iepazītu Daugavas labo krastu, pirmā pietura pieredzes apmaiņas braucienā bija "Dabas resursu aizsardzības biedrība”. Biedrības izveidotais kempings “Ezerkrasti” atrodas pie Baļotes ezera. Ar projektu atbalstu biedrība ir spējusi labiekārtot kempinga teritoriju ar naktsmītnēm, atpūtas teritoriju, makšķerēšanas laipām un uzbūvēt unikālus peldošos namiņus. 

Pieredzes apmaiņas brauciena laikā, dalībniekiem bija iespēja aplūkot divus amatniecības centrus, kas atrodas Jēkabpils novadā. Viens no tiem bija amatniecības centrs “Kokles”. Ar projektu un pašvaldības atbalstu, biedrība spēja atjaunot veco Variešu pasta ēku, lai veidotu amatniecības centru, kur iedzīvotājiem būtu iespēja nodarboties ar rokdarbiem, kā adīšana un aušana, kā arī, iespēja organizēt dažādas apmācības un meistarklases. Otrs amatniecības centrs, pie kura bija iespēja viesoties, bija Amatniecības centrs “Ungurmuiža”. Pirms biedrība izveidoja Ungurmuižas ēku par Medņu kultūras un amatniecības centru, tajā atradās slimnīca un aptieka. Dažādi priekšmeti, no slimnīcas laikiem, kā eksponāti tagad ir apskatāmi Ungurmuižas aptiekas muzejā. Piesaistot projektu atbalstu un aktīvo cilvēku iniciatīvu, amatniecības centrs organizē dažāda veida apmācības. Biedrības telpās arī ikdienā notiek aktīva darbošanās, jo stellēs top augu pirts paklāji, gridceliņi, vilnas segas un citi rokdarbi.

Nākamā pietura, pie kuras devās  brauciena dalībnieki, bija “Mīļdzīvneiku biedrība”. Dalībnieki ar sajūsmu iepazinās ar dažādu šķirņu zirgiem un uzzināja par dzīvnieku ikdienu. Biedrība piedāvā dažāda veida aktivitātes un izklaides ar zirgiem, kā arī organizē  sacensības. Viens no ikgadējiem Mīļdzīvnieku biedrības organizētajiem pasākumiem ir “Svētki kopā ar zirgiem”. Biedrība ir saņēmusi atbalstu no projektiem, lai uzstādītu informatīvo stendu un iegādātos inventāru, treniņu un sacensību rīkošanai.

Dienas otrajā pusē pienāca laiks iepazīt arī kreiso Daugavas krastu, tāpēc pirmā biedrība, pie kuras devās dalībnieki, bija “Pusnakts braucēji”. Biedrība nodarbojas ar dažāda veida priekšmetu un tekstila apdruku, ar motobraucēju popularizēšanu un dažādu sporta pasākumu organizēšanu Jēkabpils novadā. Piesaistot projektu finansējumu, biedrība ir spējusi iegādāties nepieciešamo inventāru apdukai un sporta pasākumu rīkošanai.

Nākamā pietura bija Taborkalna tornis, kas atrodas Sēlpils pagastā, 137,8 metru augstajā Taborkalna virsotnē. Pats tornis ir 28 metrus augsts un no tā paveras apburošs skats pār Jēkabpils novadu un Daugavas upi.

Turpinot iepazīt Sēlpili, dalībnieki devās uz Sēlpils zaļo baznīcu, kur bija iespēja uzzināt par baznīcas vēsturi. Sēlpils evaņģēliski luteriskā draudze, veicot restaurācijas darbus, spēja pārvērst mūrus atpakaļ baznīcā. Ar projekta “Sēlpils baznīcas glābšanas darbi” finansiālo atbalstu bija iespēja baznīcai uzbūvēt caurspīdīgu jumtu, kas sniedz iespēju, baudīt debesjumu no baznīcas iekšienes gan dienā, gan naktī. Draudze plāno arī nākotnē piedalīties projektu konkursos, lai saņemtu atbalstu baznīcas mūru nostiprināšanai un pabeigtu baznīcas torņa atjaunošanu. 

Pēdējā viesošanās bija pie biedrības “Sēļu klubs”, Lielzalves muižā. Biedrība aktīvi darbojas un piesaista finansējumu caur dažādiem projektiem, lai atjaunotu Lielzalves muižas ēku. Vienā no muižas telpām atrodas vēsturiska ekspozīcija, kur iespējams aplūkot muižas vēsturi, tās bijušo iemītnieku dzimtas stāstus un dažādus vēsturiskos priekšmetus, kas atrasti muižā. Biedrības mērķis ir pamazām iekārtot katru muižas telpu, piešķirot tai savu stāstu.

Pieredzes apmaiņas brauciens bija lieliska iespēja biedrības “Lauku partnerība Sēlija” biedriem un Jēkabpils novada biedrību pārstāvjiem doties pie citiem nevalstiska sektora pārstāvjiem. Projekta aktivitātes mērķis bija iepazīstināt biedrību pārstāvjus ar pastāvošajām biedrībām abos Daugavas krastos, lai veicinātu to savstarpējo sadarbību, komunikāciju, motivējot līdzdalībai un iesaistei NVO sektora stiprināšanā.

 

Pasākumu organizē biedrība “Lauku partnerība Sēlija”. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts finanšu līdzekļiem.